Raty 0 % Fakty i mity – czy się opłacają i gdzie jest haczyk ?

Raty 0 % bez tajemnic od A do Z

Raty 0 % czy się opłacaja

1 . Czy Raty na 0 % na prawdę istnieją ?

Przeglądając internet, często możemy natrafić na ofertę rat na 0 % czyli teorytycznie bez odsetek, zdecydowanie większość takich rat oferują duże sklepy internetowe a zarazem sklepy detaliczne z ofertą RTV/AGD takich marek jak Media Markt, Saturn, Media Expert, Neonet Euro RTV/AGD.

Raty 0 % jak najbardziej istnieją i nie jest to żadne oszustwo ani tani chwyt marketingowy tylko przemyślana strategia, dodatkowo pada tu pytanie czy im się opłacają takie raty na zero procent, i czy na pewno nie chcą nas na coś naciągnąć przy okazji, o czym napiszę poniżej


2 . Struktura Kredytu Raty 0 % jak to działa w praktyce ?

Raty 0 % to nic innego jak kredyt konsumencki udzielany przez pośrednika w oddziale sklepu lub przez internet, najczęściej jest to Santander Consumer Bank i Credit Agricole, są to banki wyspecjalizowane w takich kredytach, a także mają podpisane umowy w większości segmentu rynku RTV / AGD na świadczenie usług finansowych na ich terenie.

Raty 0 % na prawdę są na 0 procent czyli bez odsetek przykładowo pożyczamy 1000 zł na 10 rat to oddajemy równe 1000 zł po 100 zł na miesiąc, jednak jest pewien haczyk kredytu na 0 % procent, wiadomo, że bank to nie instytucja charytatywna tylko przedsiębiorstwo jak każde inne nastawione na zysk.

Haczyk w Ratach 0 %

Zatem raty są oczywiście na 0 % nie płacimy odsetek, jednak zawsze do umowy kredytowej bank będzie chciał Ci wcisnąć ubezpieczenie kredytu a nie jest już to taka tania sprawa za sprzęt warty 1000 zł to może być nawet 150 zł czyli pożyczając „de facto” 1000 zł oddajemy 1150 zł czyli jest to już 11,5 % w skali roku czyli drożej niż niektóre kredyty konsumenckie i właśnie na tym bank zarabia, przy niskich dochodach w większości przypadków będzie to konieczne ubezpieczenie, jednak przy wyższych zarobkach nie musimy brać ubezpieczenia oczywiście będą nam próbować to wcisnąć, ale gdy odmówimy mamy prawdziwy kredyt na 0 %.

Przyjrzyjmy się z bliska jednej z ofert jednego z supermarketu

Raty 0 % Media Expert Media Markt NeoNet opłaty i prowizje

Jak widzimy faktycznie oprocentowanie jest na 0 %, prowizji też nie ma, ale za to jest ubezpieczenie, które oczywiście jest produktem, bez którego nie możemy żyć 🙂 oczywiście nie jest to raczej ubezpieczenie samego produktu, który kupujemy, a ubezpieczenie kredytu np. od utraty pracy, tylko po co nam to przy zobowiązaniu na 100 zł miesięcznie ?


3 . Podsumowując czy warto brać Raty na 0 % ?

Jeśli nie musimy brać ubezpieczenia, to zdecydowanie jest to fajna opcja, poniżej zalety i wady takiego rozwiązania, jest to trochę taka sytuacja Win & Win & Win, bo każdy zyskuje.

Zalety Rat na 0 % dla konsumenta

 • Nie musimy wydawać całej gotówki na raz
 • Oddajemy tyle pożyczyliśmy
 • Budujemy zdolność kredytową nawet przy najmniejszych zakupach na raty
 • Często sklepy takie jak Media Markt czy Media Expert oferują 1 darmową ratę
 • Możemy rozłożyć raty na dowolny okres nawet 3 lata

Czyli de facto kupując przykładowo konsolę Xbox One o wartości 1000 zł na 10 rat po 100 zł na ratę możemy kupić ten sprzęt za 900 zł po 9 miesiącach licząc 1 darmową ratę, czyli zyskujemy elastycznosć i pieniądze, które możemy gdzieś indziej wydać na nasze bieżące potrzeby

Wady Rat na 0 % dla konsumenta 

 • Możemy się naciąć na płatne ubezpieczenie
 • W niektórych sklepach także na dodatkową prowizję
 • Innych nie widzę

Zalety Rat na 0 % dla sklepu

Zatem co z tego ma sklep, że oddaje nam towar ?

 • Sklep sprzedaje = zarabia
 • Sklep dostaje całość od banku czyli zyskuje od razu
 • Sklep może sprzedać więcej towaru, bo jest zawsze dużo klientów zainteresowanych ratami
 • Sklep ma cashflow

Zalety Rat na 0 % dla banku

Co zyskuje bank, że pożycza nam pieniądze na 0 % ?

 • Duże prowizje na produktach około kredytowych cyt. ubezpieczenia,prowizje na nieświadomych do końca klientów głównie osób starszych lub niefrasobliwych
 • Dostęp do klientów gigantów elektroniki typu Media Markt, NeoNet
 • Klienta, który może powrócić i znowu skorzystać z kredytu

Czy Raty na 0 % są dla każdego ?

W sklepach takich jak Komputronik, Neonet, Media Markt,  Euro RTV/AGD, Vobis, Morele.net, Electro, Agito praktycznie istnieją Ci sami kredytodawcy czyli mają jednakowe warunki przyznania kredytu, standardowo przy zakupach internetowych są to głównie kwoty do 5000 tyś bank, sprawdza naszą historię kredytową w BIK ( więcej o BIK tutaj ) i praktycznie w 15min mamy decyzję o przyjęciu wniosku, przy oddziałach bankowych uzyskaną kwotę możemy dostać większą, co wiąże się z dostarczeniem dokumentów o naszych zarobkach.

 

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Raty 0 % Fakty i mity – czy się opłacają i gdzie jest haczyk ?"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Mirek
11 miesięcy 8 dni temu

Bardzo dobrze opisane krótko i na temat, tak jak autor opisał czasami warto brac te raty ale ubezpieczenia przy tak małej kwocie nie ma sensu brac. Podobny artykuł jest na stronie http://www.goo.gl/sO24QK z tym że dotyczacy pożyczek i tego czy istnieja pozyczki za prawdziwe 0 zl, na co zwracac uwage przy pozyczkach itp.

wpDiscuz