Firma Bez ZUS ? To możliwe poznaj AIP i załóż swój biznes z ograniczonym ryzykiem.

 

Firma bez ZUS Logo

Każdy z Was na pewno chciał kiedyś założyć własny interes jednak bał się , że jego biznes nie wypali a my stracimy pieniądze , idealnym rozwiązaniem jest tutaj AIP ( Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości ) jest to instytucja , która udziela ( odpłatnie ) osobowości prawnej i możemy pod nimi prowadzić swój biznes. Teraz się zastanawiasz no ok… mam pomysł na biznes i jakbym chciał go zrealizować to po co używać i kombinować z jakimś AIP co ten koleś w ogóle gada 🙂 , a zatem Zakładając normalną firmę ponosimy wysokie opłaty za różne dokumenty mnóstwo formalności, wbrew pozorom nie jest to takie proste i musimy płacić ZUS nawet preferencyjna stawka dla nowych przedsiębiorców nie jest wstanie przebić oferty Inkubatorów , w której ledwo , że nie musisz płacić ZUS jeśli nie ukończyłeś 26 roku życia i się uczysz to masz dostęp do sieci biur w całej Polsce , dostęp do bezpłatnych szkoleń, księgowość, obsługę prawną, dostęp do zamkniętej bazy klientów a to wszystko w cenie 250 netto na miesiąc  ( 300 zł netto od 2016 roku), brzmi fajnie prawda ? Oczywiście istnieją minusy tego rozwiązania ale plusów jest zdecydowanie więcej o czym dokładnie napisze poniżej .

Dla kogo AIP ?

Panuje błędne przekonanie , że Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości są dostępne tylko dla studentów , otóż nie , firmę w AIP może założyć każdy ( każda osoba fizyczna ) , kogo pomysł przejdzie przez weryfikację i naprawdę obszar jest szeroki spotkałem się nawet z firmą zarejestrowaną w AIP co sprzedawała gadżety erotyczne na allegro , także nawet jeśli masz jakiś niszowy lub dziwny pomysł spróbuj i przekonaj się sam.

 

Kilka ciekawych punktów w regulaminie 

W programie nie mogą brać udziału projekty , które :

 • stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego
 • mogą być uciążliwe dla innych firm w AIP
 • sprzeczne z normami moralnymi i estetycznymi
 • naruszające , lub grożące naruszeniem przepisów prawa
 • pomysły , które wymagają egzekwowania prawa obcego

 

Jak to działa ?

Za 250 zł netto ( 300 zł netto od 2016 roku) miesięcznie masz możliwość działania w pełni legalnie jako pełnoprawna firma. AIP udostępnia Ci twoje dane i osobowość prawną za opłatą , jednak masz przydzieloną swoją oryginalną nazwę firmy którą możesz się posługiwać  , dostajesz także swoje subkonto bankowe a także dane do portalu na którym przesyłasz wszystkie FV, dokumenty i nie tylko . A także nieograniczoną pomoc , która na pewno Ci się przyda

 

Zalety firmy w AIP :

 • nauka biznesu za 250 netto zł( 300 zł netto od 2016 roku) wydaje się być dobrą propozycją
 • dostęp do ciekawych szkoleń w cenie inkubacji
 • dostęp do gotowej bazy wewnętrznej klientów
 • możliwość wyrobienia znajomości i poznanie innych przedsiębiorczych osób
 • jeśli jesteś studentem/ uczniem do 26 roku życia nie płacisz ZUSu
 • w każdej chwili możesz zamknąć firmę ( jeśli Ci się nie uda ) z miesięcznym okresem wypowiedzenia
 • wiarygodność prowadzimy firmę pod fundacją.
 • dostęp do zniżek np karnety na siłownię itp
 • możliwość wynajmowania dużych sal np. na konferencje
 • niskie koszty utrzymania
  • księgowość w cenie
  • pomoc prawna 2,5 godziny w cenie
  • pomoc managerów w cenie
  • pomoc podatkowa w cenie
 • możliwość dostania pieniędzy w różnych programach dla perspektywicznych pomysłów
  • AIP Seed Capital
  • Aniołowie biznesu
 • minimalne ryzyko
  • jedyne co możesz stracić to kilka stów i trochę czasu
 • minimum formalności
 • firma w ciągu 24 H

 

Minusy firmy w AIP :

 • ograniczone pole działania
 • aspekty prawne umowy , przebiega to bardzo wolno
 • nie każdy przedsiębiorca będzie przekonany do współpracy z taką firmą
 • wszystkie podpięte rzeczy należą do inkubatora np kupujemy domenę na naszą firmę w AIP a gdy kończymy działalność musimy wykonać cesję domeny na nas
 • ograniczony dostęp w niektóre dni jak wiadomo biznes nie śpi a w święta nie zawsze pracują jeśli jest coś pilnego i musimy to załatwić ja już to może to okazać się problemem.
 • długi czas akceptacji przelewów i obieg innych dokumentów

 

Jak wygląda biuro w inkubatorze ?

Korzystając z inkubatora mamy dostęp do dobrze wyposażonego biura m.in w komputery z oryginalnym oprogramowaniem,tablice i inne rzeczy ułatwiające nam pracę mniej więcej wygląda to tak , w zależności od biura w danym mieście

Biuro AIP
źródło : http://startup.poznan.pl/2014/07/aip/

A tutaj najnowsze biuro w Poznańskim oddziale AIP w Starym Browarze 

biuro aip poznań 1

wygląda świetnie prawda ?

biuro aip poznań 2

Gdzie założyć gdzie napisać ?

Artykuł jest o Akademickich Inkubatorach przedsiębiorczości największej sieci takiej inkubacji w Polsce , są też jednak poszczególne mniejsze inkubatory o których nie będę tutaj pisać . Aby otworzyć własną firmę należy złożyć wniosek na stronie inkubatory.pl i poczekać na odpowiedź , możemy wybrać jedną z 24 lokalizacji które znajdują się głównie w dużych miastach takich jak Poznań , Warszawa ,Kraków , Katowice pełną mapę miast znajdziecie tutaj ( mapa miast AIP ).

Porównanie kosztów AIP do zwykłej firmy

porównanie kosztów w aip

Adnotacja poprawka : Preferencyjny ZUS ( pierwsze 2 lata ) na rok 2016 wynosi i składa się z ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego 465,28 zł

Jak widzimy posiadanie firmy w AIP daje nam ogromne oszczędności , grafika zakłada preferencyjny ZUS na dzień 18.04.2016.

 

Czemu warto ?

Jeśli zawsze marzyłeś o własnym biznesie lub w przyszłości chcesz prowadzić własną działalność  jest to idealna propozycja dla Ciebie , możesz nabyć interesujące kontakty , nabyć cenne doświadczenia wypróbować swój pomysł zanim wyruszysz na głębokie wody kapitalistycznego rynku a to wszystko po bardzo niskich kosztach. Dodatkowo cały czas zachowujesz szansę na różnego rodzaje dotacje przysługujące dla osób które nigdy wcześniej nie miały działalności , ponieważ firma nie jest zarejestrowana na nasze nazwisko zewnątrz .

A co jeśli mi się nie uda ?

Jeśli Ci się nie uda zawsze możesz taką działalność zamknąć z miesięcznym trybem wypowiedzenia , nie ponosisz żadnych dodatkowych konsekwencji. Pamiętaj do odważnych świat należy

Moje doświadczenia z AIP

Miało być na początku ale będą jednak na końcu ze względu na budowę zawartości artykułu ,może kilka słów jak to wyglądało w praktyce na podstawie moich doświadczeń.

15222236815_a47bca0986_zChcąc założyć firmę w AIP musisz posiadać jakiś plan czy jakąś wizję tego co chcesz robić oczywiście to absolutna podstawa bo co to za firma bez celów,planów itp ? Jednak do założenia tam firmy nie potrzebujesz żadnego rozbudowanego biznesplanu tylko po prostu najlepiej napisać sobie w wordzie jakąś rozpiskę co tam chcesz robić i na czym zarabiać , tak też było w moim przypadku napisałem co chciałem robić i udałem się do AIP , po krótkiej rozmowie wstępnie założyłem własną firmę , czemu napisałem „wstępnie” a otóż , że chciałem zarabiać na „droppshopingu” i było to trochę skomplikowane , mimo że miałem już przygotowane rodzaje umów od własnego prawnika to cały ten „proces” tej metody musiał być zaakceptowany odgórnie u nich , dlatego z tego co pamiętam czekałem kilka dni na decyzję , oczywiście decyzja zapadła pozytywna , a ja wziąłem się za „zabawę” w własną firmę czemu tak to określam ? Dla mnie z góry celem nie było zarobienie tam pieniędzy a po prostu przetestowanie tego modelu i co z tego można wyciągnąć i zapoznanie się jak to to w ogóle działa i czy ma to sens ,wiem wiem może i dziwne ale ja lubię nabierać takie doświadczenia ( tutaj może taka mała anegdotka jeśli jest to blog o przedsiębiorczości i ogólnie o rozwoju to napiszę tak, pamiętajcie to co umiecie, wasze doświadczenia! to siedzi u Was w głowie tego Wam nikt nie zabierze , nigdy nie wiadomo co się w życiu przyda, pieniądze dziś są jutro może ich nie być a Wasze doświadczenia zostaną i pozwolą Wam spełniać marzenia , słuchajcie i obserwujcie starszych co robią i jak aby wynieść z tego jak najwięcej )

Wracając do tematu dlaczego tak mówię? chciałem sam się przekonać jak to działa w praktyce i czy jest tak kolorowo jak to opisują . Ogólnie wyszło na to , że działałem bardziej w branży IT bardziej niż to co założyłem na początku z prostego powodu , że nie miałem czasu na takie rozbudowane i czasochłonne rzeczy . Ogólnie coś tam zarobiłem nie są to może jakieś mega kwoty ale „summa summarum” byłem z siebie zadowolony , może by to lepiej wyglądało jakbym nie miał na głowie szkoły,i innej pracy i własnej firmy jednocześnie 🙂 , dobra powracając do tematu inkubatorów , atmosfera jest tam bardzo przyjazna zarówno w kadrach jak i u innych osób co prowadzą tam firmę , zawsze można pogadać z kimś innym i wymienić się doświadczeniami co rzutuje na duży plus  , szczególnie na początku miałem problem z całym powiązanym tam systemem ponieważ wszystko praktycznie odbywa się zdalnie ( dostajecie swój login i hasła do portalu inkubatorów i do subkonta w banku ) i zarządzacie fakturami tam wrzucacie przychody i koszty musisz też wybrać odpowiednią stawkę VAT dla swojego produktu lub usługi co może trochę przysporzyć problemów przynajmniej na początku żeby to wszystko ogarnąć jak to funkcjonuje , tak tak AIP jest Vatowcem co ma swoje plusy i minusy co opiszę wszystko niżej . Jednak to jest tam fajne , że zawsze ktoś Ci pomoże możesz zadzwonić do księgowej czy do managera który Ci wszystko wytłumaczy tak żeby wszystko było w należytym porządku i zgodne z panującym tam regulaminem .

vat

 

Coś o VAT – jeśli jesteś „vatowcem” masz prawo do wrzucania kosztów aby zmniejszyć podatek ,  wygląda to tak że VAT należny to kwota danej stawki ze sprzedaży naszych towarów i usług i od tego możemy odjąć VAT naliczony są to wszystkie Faktury VAT gdy kupujemy coś na firmę. W inkubatorach jest ten model nieco ograniczony bo nie można odliczać np. środków na samochód , ale można np. karty pre-paid na telefon lub inne przedmioty powiązane z działalnością typu np. branża IT kupujemy komputer wrzucamy w koszty i zmniejsza nam się należny podatek .

 

Mała definicja :

„Polskie prawo umożliwia przedsiębiorcom zmniejszenie podatku należnego o podatek naliczony, który obejmuje daninę płaconą przez właściciela firmy z tytułu nabytych towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 86 ustawy o  VAT”

Nauka drogą do sukcesu

firma bez zus

Musisz się też nauczyć dobrze wszystko obliczać co znajduje się na Twoim rachunku bankowym , wszystkie faktury wpisujesz na bieżąco u nich na stronie , szef AIP akceptuje FV i idze do księgowości , a VAT jest pobierany pod koniec miesiąca jakoś tak to było , żeby nie było że wydałeś wszystkie pieniądze np . z konta i nie masz jak później zapłacić, ogólnie wszystkie transakcje są na bieżąco monitorowane. Podczas okresu rozliczeniowego otrzymujesz umowę-zlecenie ze swojego zarobku i płacisz normalnie 19 % podatku dochodowego i 250 zł netto ( 300 zł netto od 2016 roku) za kolejny okres rozliczeniowy AIP. Bym mógł pisać i pisać , ale chciałem skupić się na tym co tam najważniejsze , na koniec jeszcze o dostępnych tam szkoleniach w cenie inkubacji mamy dostęp do zamkniętej bazy szkoleń m.in z efektownej sprzedaży , kursy korzystania z dostępnych możliwości w AIP , spotkania z ludzmi biznesu , którzy opowiadają o swoich doświadczeniach ogólnie dużo tego jest może nie są one jakieś powalające ale na start w sam raz .

Ogólnie osobiście miło wspominam moją przygodę z AIP i niebawem tam wracam już z bagażem doświadczeń i zupełnie innym celem 🙂 . Mogę każdemu z czystym sumieniem polecić tą formę działalności szczególnie studentom dla których jest w głównym zamiarze poświęcony ten blog .

 

 Podsumowanie

Jest to idealny sposób dla osób które nie są pewne swojego pomysłu i chcą go zweryfikować w praktyce, Korzystanie z AIP umożliwia wam tanim kosztem weryfikacji swojego pomysłu na rynku i ocenienie jego potencjału, zawsze jeżeli Wasz pomysł wypali możecie otworzyć swoją działalność gospodarczą na swoich warunkach, dodatkowo możecie przetestować pomysł podczas pracy np. na etacie chcecie rozpocząć swoją przygodę z biznesem ale nie jesteście przekonani czy dacie radę , inkubacja to chyba najlepszy sposób na testy swoich biznesowych pomysłów 🙂

Więcej przydatnych informacji

AIP Seed Capital – strona inwestorów

AIP strona główna – strona główna AIP na której znajdziecie więcej dokładniejszych informacji

Fundacja TwójStartUp – alternatywa dla AIP np. gdy nie ma w nim Twojego miasta

 

Jeśli Ci się podobało daj lajka na moim profilu FB lub zapisz się na newslettera po boku strony ( będziesz informowany o nowych wpisach a także otrzymasz ciekawe bonusy, to motywuje mnie do dalszego pisania. Ogólnie mam mnóstwo pomysłów o czym pisać i będę po kolei to realizował, same grube tematy 🙂

Zdjęcia z CollegeDegrees360 , Vern ,401(K) 2012 on Flickr Thank you for CC license 🙂 , dziękuje także Pawłowi Słotwińskiemu za podesłanie lepszej grafiki 🙂

 

Ostatnia aktualizacja 21.04.2016

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz